W dniach od 4 do 21 grudnia 2023r. w grupie IV realizowany był projekt edukacyjny pt. „Od Adwentu do Bożego Narodzenia”.

Zdjęcia z projektu w grupie IV

Głównym celem projektu było poszerzanie wiedzy na temat polskich zwyczajów i tradycji związanych z Adwentem i Bożym Narodzeniem, czerpanie radości z przygotowań do świąt, tworzenie ciepłej, świątecznej atmosfery, rozwijanie ekspresji plastycznej i muzycznej. Realizację projektu rozpoczęliśmy od zmiany wystroju sali na świąteczno – zimowy: udekorowaliśmy salę, okna i ubraliśmy choinkę.

6 grudnia był czasem oczekiwania na prezenty od Mikołaja. Tego dnia dzieci dowiedziały się co, trzeba zrobić, aby list i paczka dotarły do adresata. W związku ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia poznaliśmy zabawę dydaktyczną ,,Świąteczny dzwoneczek” oraz śpiewaliśmy pastorałki i kolędy: Mikołaj jest razem z nami”, ,,Narodził się w szopie”, ,,Przybieżeli do Betlejem”, ,,Pójdźmy wszyscy do stajenki” i ,,Już blisko kolęda”.

11 grudnia pojechaliśmy na wycieczkę do Zagrody Edukacyjnej w Olszówce na zajęcia warsztatowe o tematyce świątecznej. Zajęcia obejmowały:
    • wykonanie stroika świątecznego na stół przez każde dziecko,
    • lepienie pierogów z serem i ich degustacja,
    • wyciskanie pierników za pomocą foremek,
    • zabawy i konkursy związane z Adwentem i Bożym Narodzeniem,
    • karmienie zwierząt znajdujących się w zagrodzie.

14 grudnia odbyło się II Przedszkolne Kolędowanie na sali OSP w Przykonie, na którym nasza grupa śpiewała kolędę ,,Pójdźmy wszyscy do stajenki”. Następnie dzieci spotkały się ze św. Mikołajem, od którego otrzymały prezenty. 15 grudnia udaliśmy się do CKBP w Przykonie w ramach akcji ,,Świąteczne czytanie dzieciom”. Przedszkolaki wysłuchały opowiadania A. Grabowskiej ,,Elfie psoty zwiastują kłopoty” przeczytanego przez p. Agnieszkę Wypiorczyk. Dzieci otrzymały również kolorowanki związane ze świętami. Podczas realizacji projektu dzieci wykonały szereg prac plastycznych o tematyce świątecznej za pomocą różnych technik plastycznych. W ostatnim tygodniu przedświątecznym dzieci opowiadały o tym, jak spędza się święta u nich w domu, dowiedziały się co, znajduje się na świątecznym stole i w jaki sposób dekoruje się mieszkanie. Dzieci uczyły się także składać życzenia. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji projektu edukacyjnego ,,Od Adwentu do Bożego Narodzenia”. Czas ten przysporzył dzieciom wiele radości i wprowadził je w świąteczną atmosferę. Wszystkim życzymy zdrowych, spokojnych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia spędzonych w gronie rodzinnym.