Rozwijanie czytelnictwa wśród najmłodszych jest jednym z nadrzędnych celów edukacji przedszkolnej.

Zdjęcia ze spotkania autorskiego

Wiele wydarzeń organizowanych w przedszkolu związanych jest z zachęcaniem dzieci do sięgania po książkę będącą zarówno źródłem wiedzy, jak i twórczej wyobraźni małego czytelnika. Nie stanowi odkrycia stwierdzenie, że dzieci najłatwiej przyswajają wiedzę, gdy jest ona przekazywana w sposób żywy i aktywny w bezpośrednim kontakcie z omawianą tematyką. Właśnie z tak żywym przekazem dziecięcej literatury mieliśmy do czynienia 21 listopada w trakcie spotkania z pisarzem Panem Wiesławem Drabikiem, autorem ponad dwustu bajeczek o zwierzętach. Spotkanie było zorganizowane przez Powiatową Bibliotekę Publiczną w Turku. Pisarz, sypiąc rymami jak z rękawa, przybliżył przedszkolakom swoją twórczość, opowiadał, w jaki sposób powstają jego książki, skąd czerpie pomysły do pisania utworów, na czym polega praca autora, ilustratora, grafika, wydawcy i drukarza. Dzieci aktywnie uczestniczyły w spotkaniu: rozwiązywały zagadki, odpowiadały na pytania, słuchały opowieści pisarza. Najbardziej aktywni uczestnicy zostali nagrodzeni książkami pisarza. Pełne emocji spotkanie zakończyło się wpisywaniem dedykacji do zakupionych przez dzieci książek autora.

Spotkanie było okazją do wręczenia nagród w Powiatowym Konkursie Plastycznym„Miś w Kosmosie”. Wśród laureatów znalazły się również dzieci z Przedszkola w Przykonie. Nagrodę za zajęcie I miejsca w kategorii 5–latków otrzymał Igor Kulesza, a wyróżnienie Amelia Kupińska. W kategorii dzieci 4–letnich wyróżnienie otrzymała Lena Michalak. Wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy za kreatywność i ogromne zaangażowanie, a laureatom serdecznie gratulujemy.