21 marca to nie tylko pierwszy dzień wiosny, ale również Światowy Dzień Zespołu Downa. Data nawiązuje do obecności dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21. parze chromosomów. To wyjątkowy dzień. Podejmowane działania pozwalają zwiększyć świadomość społeczeństwa, a także uczą akceptacji, tolerancji i zrozumienia, a kolorowe skarpetki są symbolem solidarności z chorymi. 

Zdjęcia z Dnia Kolorowej Skarpetki w klasie 1a

Tego dnia uczniowie klasy 1a wraz z wychowawcą założyli skarpetki „nie do pary”, by pokazać, że jesteśmy różni, co czyni nas wyjątkowymi. Zaprojektowali też niesamowite papierowe skarpety, z których powstały wielobarwne girlandy. Sprawiło im to wiele radości i pozwoliło wykazać się kreatywnością.

Sporo emocji wywołał również obejrzany film pt. „ Wyjątkowe dzieci, czyli Zespół Downa widziany oczami dziecka”, w którym przedstawione zostały potrzeby, marzenia i pragnienia osób z trisomią 21 chromosomu. Oni, jak każdy z nas pragną miłości, szacunku i empatii. 
Na długo w pamięci dzieci pozostaną słowa piosenki „Oj rety, rety! Gdzie moje skarpety?” oraz wiersza Agaty Dziechciarczyk.

Pomyliłam dziś skarpetki
I ubrałam nie do pary
Po co? Na co? I dlaczego? 
By dać innym więcej wiary
W to, że są tak samo ważni
W to, że są akceptowani
Że kochani są tak samo
I że mogą być wraz z nami
Inny to nie znaczy gorszy
Nie oznacza też, że sam
Otwórz serce dziś dla innych
Taką radę Tobie dam
Radość tych, dla których jesteś
To wspaniała jest nagroda
Różniąc się od siebie można
Dbać by panowała zgoda.

W tym wyjątkowym dniu osobom z Zespołem Downa i ich rodzinom życzymy samych pogodnych dni, by były tak barwne i radosne jak nasze kolorowe skarpetki.