W dzisiejszych czasach, gdzie Internet odgrywa kluczową rolę w życiu codziennym, warto poświęcić chwilę na zrozumienie, jak korzystać z niego bezpiecznie.
W roku szkolnym 2023/2024 nasza szkoła bierze udział w projekcie OSEHero realizowanym w ramach programu Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej.

Prezentacja zajęć w projekcie '"Bezpieczne ferie w sieci" (YouTube)

Prezentacja zajęć w projekcie '"Bezpieczne ferie w sieci" (pdf)

Prezentacja zajęć w projekcie '"Bezpieczne ferie w sieci" (Canva)

#osehero

W ramach tego projektu uczniowie zapoznawali się, jak mądrze i bezpiecznie spędzać ferie.

W ramach naszych działań, podejmowanych zarówno podczas zajęć lekcyjnych, jak i pozalekcyjnych, skupiliśmy się na edukacji uczniów w zakresie bezpieczeństwa online. Mamy nadzieję, że nasze wspólne wysiłki przyniosą rezultaty i pozwolą uczniom cieszyć się feriami oraz czasem wolnym spędzanym przy komputerze w sposób bezpieczny i odpowiedzialny.

Podczas zajęć informatyki w klasach IV i V skupiliśmy się na przekazywaniu praktycznych umiejętności związanych z bezpieczeństwem w sieci. Uczyliśmy się, jak tworzyć silne hasła, rozpoznawać podejrzane wiadomości czy unikać ryzykownych znajomości internetowych. Dodatkowo, przygotowaliśmy ulotki i plakaty, które pomagają przyswajać zasady bezpieczeństwa w sposób przystępny i atrakcyjny.

Na zajęciach świetlicowych oglądaliśmy krótkie filmy, korzystaliśmy z materiałów edukacyjnych, gier i piosenek, wykorzystując serwis edukacyjny Sieciaki.pl.

W ramach rozwijania umiejętności językowych, na lekcjach języka angielskiego w klasach VI wprowadzaliśmy słownictwo związane z bezpieczeństwem online. Uczniowie przygotowali mini-słowniczek z tłumaczeniami na język angielski, obejmujący kluczowe terminy z zakresu cyberbezpieczeństwa.

Niewątpliwie najlepszym sposobem na spędzanie wolnego czasu podczas ferii zimowych będzie kontakt z naturą i aktywność na świeżym powietrzu. Jednakże, zdając sobie sprawę, że komputer staje się nieodłączną częścią naszego codziennego życia, warto pamiętać, że korzystanie z Internetu to świetna przygoda, ale tylko wtedy, gdy robimy to bezpiecznie, odpowiedzialnie i z umiarem.