Zdjęcia z rajdu rowerowego oraz zdjęcia ptaków 

Europejskie Dni Ptaków organizowane są corocznie przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków we współpracy z Birdlife International, by zwrócić uwagę na potrzebę ochrony ptaków i ich całorocznych siedlisk oraz miejsc lęgowych. W tym roku na gatunek Europejskich Dni Ptaków wybrano grzywacza - ptaka z rodziny gołębiowatych, średniolicznego w naszym kraju.

Grzywacz z terenów leśnych zamieszkałych przez niego pierwotnie, przeniósł się na tereny zasiedlane przez ludzi, miasta, osiedla, skwery, parki i doskonale radzi sobie w takich warunkach. Często gniazduje w donicach na parapetach oraz balkonach bloków miejskich- tak przyzwyczaił się do człowieka. Żywi się nasionami, resztkami zbóż, pąkami i pędami roślin, ale również owadami, ślimakami Ten piękny ptak lęgi zaczyna już w marcu lub z początkiem kwietnia i może mieć nawet 3 lęgi w sezonie. Raz dobrane w parę ptaki pozostają sobie wierne przez całe swoje życie. Oboje rodzice wysiadują jaja na zmianę i oboje biorą udział w karmieniu i wychowywaniu potomstwa. Pisklęta początkowo karmione są mleczną wydzieliną wytwarzaną w wolach rodziców. Potem rodzice przyzwyczajają młode do stałego pokarmu. Po wylocie z gniazda po około 4 tygodniach od wyklucia, młode dokarmiane są jeszcze przez samca przez około 2 tygodnie. Uczniowie szkoły podstawowej w Przykonie podczas wycieczki rowerowej zaobserwowali 35 grzywaczy :-)), co dało grzywaczowi wynik 2 miejsca na naszym liczeniu. Wycieczka miała miejsce 29.09.2023 i uczestniczyło w niej 23 uczniów klas 5 i 6. Po spacerze wokół szkoły, przejechaliśmy przez Zimotki nad zbiornik Przykona na stanicę żeglarską Klubu Złota Szekla. Na stanicy zorganizowaliśmy spacer nad zbiornikiem w poszukiwaniu ptaków oraz na zakończenie ognisko z kiełbaskami. W drodze powrotnej liczyliśmy pliszki siwe (12 osobników) oraz słuchaliśmy śpiewu 2 samców kopciuszka oraz makolągwy. Wszystkie wyniki skrupulatnie notowała Julia Karbowa z klasy 5 b, ale w obserwacjach brali udział również pozostali uczestnicy wycieczki wykazując się doskonałym wzrokiem i słuchem. 

Oto wyniki EDP w kraju z szybkich raportów: Ponad 15 tysięcy osób wzięło udział w liczeniu ptaków w 34 krajach partnerskich Birdlife International w Europie i Azji Środkowej. Zorganizowano 777 wycieczek i zaobserwowano 3,52 miliony ptaków. W Polsce było to 80 wycieczek, w których wzięło udział 700 osób, a zaobserwowano 33 736 ptaków! W Przykonie naliczyliśmy prawie 390 osobników 20 gatunków. 1 miejsce w kraju zajął szpak z liczbą 6555 osobników, 2 miejsce - zięba (3465 osobników), 3 miejsce - krzyżówka w liczbie 3128 osobników. Podczas naszej wycieczki my również najwięcej zliczyliśmy szpaków - 229 osobników, natomiast na 2 miejscu znalazły się grzywacze 35 osobników, a na 3 miejscu kawki - 23 osobniki. Wśród obserwowanych ptaków znalazły się gawrony, sierpówki, gołębie miejskie, wróble, mazurki, bogatki, modraszki, śmieszki, mewy białogłowe, kormorany, krzyżówki, sroki, szczygły, pliszki siwe, kopciuszki oraz makolągwy oraz 1 dzięciołek, którego zaobserwowaliśmy na placu zabaw przy naszym przedszkolu. Dzięciołek jest najmniejszym z dzięciołów występujących w Polsce. Jest lokalnie średniolicznym ptakiem lęgowym, gdyż na swoje miejsca gniazdowania wybiera dziuple starych drzew i miękkie spróchniałe drewno. Nie jest mu więc łatwo, gdy stare drzewa znikają z naszych, parków, obrzeży miast, czy śródpolnych miedz. Dziękuję wszystkim uczniom za udział w wycieczce. Cieszę się, że wybraliście ruch na świeżym powietrzu i odłożenie na chwilę telefonów i tabletów nawet w piątkowe popołudnie. Brawa za udział i pomoc w liczeniu ptaków w tym ogólnopolskim i europejskim wydarzeniu. Dziękuję pani Edycie Kuźnickiej, pani dyrektor Joannie Woźniak - Skopińskiej za sprawowanie opieki i mile spędzony czas, a Prezesowi KŻ "Złota Szekla" za pomoc w zorganizowaniu wycieczki oraz udostępnienie miejsca na ognisko. Dziękuję Julii za pomoc i sumienne prowadzenie notatek z liczenia. EDP organizowane u nas corocznie od 2018 roku przechodzą już chyba do tradycji w naszej szkole. Zatem do zobaczenia za rok!