Czytanie książek to nie tylko ciekawa forma spędzania czasu wolnego, zdobywanie nowej wiedzy, ale również rozwijanie wyobraźni czy wzbogacenie słownictwa. O zaletach czytania wiedzą wszyscy, ale nie zaszkodzi przypominanie o nich od czasu do czasu. Aby zaspokajać i rozwijać zainteresowania czytelnicze wśród dzieci w grupie VI przystąpiliśmy do projektu Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa pt. ,,Czytanie na dywanie".

Zdjęcia z Czytania na dywanie w gr. VI

Zajęcia wspólnego czytania z rodzicami, bliskimi osobami z rodziny czy z paniami, które pracują w Centrum Kultury Biblioteki Publicznej w Przykonie obywały się cyklicznie 3 razy w miesiącu. Wspólne czytanie bajek, legend, wierszy, krótkich opowiadań dostarczyło wiele radości, a atmosfera podczas czytania była rodzinna. Dzieci zawsze z niecierpliwością czekały na rodzica, ogromnie przeżywały wizytę mamy, taty czy dziadka w przedszkolu. Myślę, że w tym dniu dziecko czuło się dumne i ważne. To właśnie z rodzicem wybierali książkę w domu i przed wizytą czekali na tą bajkę, aż wreszcie pojawi się ktoś bliski z rodziny i przeczyta przed całą grupą przedszkolną. W minionych miesiącach odwiedziły przedszkolaków mamy: Miłosza, Kai, Marceliny, Łucji, Wiktora oraz tata Michaliny i dziadek Alana. Dzieci odwiedziła także pani Joanna Kacprzak, która pracuje w Centrum Kultury Biblioteki Publicznej w Przykonie i przedstawiła dzieciom przygody bajki pt. ,, Wilk i zając". Dzieci również słuchały uważnie z zaciekawieniem bajki pt. "Złotowłosa i trzy misie" przedstawionego za pomocą japońskiej sztuki teatralnej kamishibai przez zaproszonego gościa panią Magdalenę Michalak nauczycielkę dzieci  z I grupy przedszkolnej. W dniu 6 maja z okazji ,,Dnia Bibliotekarza i Biblioteki" przedszkolaki słuchały uważnie bajki terapeutycznej czytanej przez panią Ewę Banasiak - dyrektora Centrum Kultury Biblioteki Publicznej w Przykonie.

Bardzo dziękujemy wszystkim gościom, którzy czytali w naszej grupie przedszkolnej, za wprowadzenie w świat bajek i za wspólnie spędzony czas wraz z dziećmi przy ciekawej literaturze. Cieszę się, że mam tak zaangażowanych rodziców. Współpraca z rodzicami w przedszkolu jest niezwykle istotna dla rozwoju dziecka oraz więzi emocjonalnych.