Międzynarodowy Dzień Kropki przypada na 15 września. W naszym przedszkolu obchodziliśmy go 16 września 2024.

Zdjęcia z Dnia Kropki w grupie I i III

Peter H. Reynolds, amerykański ilustrator oraz pisarz w 2003 roku wydał książeczkę dla dzieci o tytule „THE DOT” (ang. Kropka). Opowiada o losach małej Vashti, która dzięki malutkiej kropce i wspaniałej nauczycielce plastyki uwierzyła w swoje możliwości.

Dzień kropki to święto kreatywności, talentu i odwagi w pokonywaniu trudności. To święto, które skupia wszystkie dzieci wokół „kropkowego” zadania. Przedszkolaki i wychowawczynie tego dnia przyszli ubrani w grochy, kropki i groszki.

Dzieci 4 i 5-letnie z grupy III świętowanie rozpoczęły od zapoznania się z Vashti. Przedszkolaki wysłuchały jej historii, a także obejrzały krótki filmik o tytułowej „Kropce”. Dostrzegliśmy także, że świat składa się z kropek małych i dużych. Kropki gościły w zabawach ruchowych, plastycznych, rytmicznych oraz w zabawie z elementem kodowania. Dzieci dobierały się w pary, łącząc kropki tego samego koloru, układały rytmy z papierowych rolek oraz wykonały prace plastyczne „Moje dzieło”.

Dzieci poprzez różnorodne działania i zabawy współpracowały ze sobą oraz nabierały odwagi, by pokonywać własne trudności. Na zakończenie każde dziecko otrzymało order kropki.

Dzieci 3 – letnie z I grupy pięknie ubrane w kropkowe kolory włączyły się także do wspólnej zabawy. Szukały kropek w danym kolorze, ucząc się kolorów. Przedszkolaki wykonywały ćwiczenia, korzystając z kart ruchowych, które stymulują wyobraźnię dzieci, a zabawne polecenia ilustrowane przez Kropkę sprawiały im ogromną frajdę. Wśród kart znalazły się śmieszne i kreatywne zadania. Najmłodsze przedszkolaki wykonały także pracę plastyczną z wykorzystaniem gąbeczek w kształcie kropki, tworząc w ten sposób piękne kwiatki. Na zakończenie przedszkolaki z obu grup mogły wykonać zdjęcie w „kropkowej” fotobudce.