W dniu 16 i 23 września, na  zajęciach w klasie 5, poruszyliśmy bardzo ważny temat – przemoc i jej różne rodzaje. Rozmawialiśmy o tym, czym jest przemoc fizyczna i psychiczna. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w dyskusji, dzieląc się swoimi spostrzeżeniami i przykładami z życia codziennego.

Zdjęcia z warsztatów

Jako przykład do dyskusji omówiliśmy sytuację dziewczynki, która stała się "kozłem ofiarnym" w swojej grupie rówieśniczej. Uczniowie analizowali, jak destrukcyjna może być taka sytuacja zarówno dla ofiary, jak i dla całej klasy. Rozmawialiśmy też o efekcie grupy, czyli mechanizmie, który sprawia, że uczniom trudno jest wyłamać się i stanąć po stronie osoby prześladowanej. Omówiliśmy, jak presja rówieśnicza może wpływać na decyzje młodych ludzi.

Jednak na zajęciach podkreśliliśmy również, jak ważne jest bycie nonkonformistycznym – czyli umiejętność przeciwstawienia się tłumowi i stawania w obronie tego, co słuszne. Uczniowie dowiedzieli się, że bycie odważnym i stawanie po stronie prawdy, choć czasem trudne, może zmienić życie innych na lepsze i przyczynić się do stworzenia bardziej przyjaznej i bezpiecznej atmosfery w klasie.