Zespół Szkół w Przykonie realizuje Program Wewnątrzszkolnego Systemu Doradztwa Zawodowego. Celem preorientacji zawodowej w przedszkolu jest wstępne zapoznanie dzieci z wybranymi zawodami, kształtowanie postawy pracy i motywacji do działania, pobudzanie i rozwijanie zainteresowań dzieci zawodami dorosłych z ich najbliższego otoczenia.
W październiku, dzieci z grupy III odwiedziły gabinet stomatologiczny Pani Mirosławy Szczupak. Celem wizyty była pogadanka o konieczności dbania o higienę jamy ustnej, przybliżenie specyfiki pracy lekarza stomatologa, ale także pokonywanie oporu i zachęcenie dzieci do wizyty w gabinecie dentystycznym. Dzieci z ogromną ciekawością słuchały pani stomatolog, która w bardzo interesujący sposób opowiadała o sposobach dbania o ząbki, uświadamiała przedszkolakom potrzebę spożywania zdrowych produktów oraz jakie mogą być skutki niewłaściwej diety. Dzieci miały okazję zapoznać się nie tylko z pracą dentysty, ale także obejrzeć wyposażenie gabinetu stomatologicznego. Na pamiątkę spotkania pani doktor wręczyła dzieciom kolorowe piłeczki.
21 listopada, na zaproszenie Powiatowej Biblioteki Publicznej w Turku, przedszkolaki uczestniczyły w spotkaniu autorskim z pisarzem Panem Wiesławem Drabikiem, autorem bajek dla dzieci. Podczas spotkania pisarz przybliżył dzieciom swoją twórczość oraz opowiadał, w jaki sposób powstają jego książki. Takie spotkania mają na celu nie tylko poznanie zawodu pisarza, ale również wzbudzenie w dzieciach zainteresowania czytelnictwem.
Na kilka dni przed charytatywnym jarmarkiem mikołajkowym, dzieci z grup III zaprosiły na zajęcia florystykę - Panią Edytę Skibę. Przedszkolaki dowiedziały się, na czym polega praca florystki, jakie musi mieć umiejętności i jakich narzędzi oraz przyborów używa w swojej pracy. Wyjaśniła też dzieciom, dlaczego ludzie kupują bukiety i różne kwiatowe kompozycje. Podczas spotkania dzieci przyglądały się powstaniu pięknych świątecznych stroików, które zostały przekazane na charytatywny jarmark mikołajkowy organizowany przez koła gospodyń z gminy Przykona. Następnie z pomocą Pani Edyty dzieci wykonały kolorowe stroiki świąteczne.
W piątek - 1 grudnia przedszkolaki wybrały się na pocztę, aby przyjrzeć się pracy urzędnika pocztowego oraz poznać zakres usług świadczonych przez tę instytucję. Pani Anna Kinecka opowiadała dzieciom o swojej pracy i odpowiadała na pytania przedszkolaków. Dodatkowo dzieci dowiedziały się, co dalej dzieje się z listem wrzuconym do skrzynki pocztowej, jakie urządzenia pomagają w pracy na poczcie. Dzieci poznały różne rodzaje listów, wzbogaciły słownictwo o nowe wyrażenia związane z pocztą. Wycieczka była także okazją do utrwalenia właściwego, kulturalnego zachowania się w miejscach publicznych. Korzystając z okazji pobytu na poczcie 5–latki wysłały napisane przez siebie listy do Świętego Mikołaja.
Poprzez realizację programu doradztwa zawodowego, chcemy umożliwić dzieciom poznanie otaczającej ich rzeczywistości, pokazać, że zawód jest nie tylko środkiem do zdobywania pieniędzy, ale może być i pasją. W następnych miesiącach planujemy poznawać kolejne zawody.