Drugi okres roku szkolnego był szczególnie intensywny dla grupy III, biorąc pod uwagę działania w ramach preorientacji zawodowej.

Zdjęcia z wizyt grupy III

I tak 5 kwietnia dzieci z grupy III odwiedziły salon kosmetyczno–podologiczny prowadzony przez Panie Paulinę i Marię Błaszczyk. Przedszkolaki zostały oprowadzone po salonie kosmetycznym i dzięki temu miały okazję zobaczyć, jak wygląda profesjonalny salon kosmetyczny. Pani Maria wyjaśniła dzieciom, do czego służą poszczególne sprzęty i jak się je używa. Uświadomiła dzieciom, jak należy dbać o cerę już od najmłodszych lat, aby była piękna i zdrowa. Zwróciła także uwagę na właściwą dietę, która ma wpływ na zdrowie nie tylko skóry, ale całego organizmu. Dzieci z wielkim zainteresowaniem słuchały przekazywanych wiadomości, po czym zadawały pytania. Chętne dzieci mogły poddać się relaksacyjnemu masażowi twarzy. Dzięki wycieczce przedszkolaki dowiedziały się, że kosmetolog to osoba pracująca w gabinecie kosmetycznym, a do jego kompetencji należy wykonywanie zabiegów z zakresu kosmetyki pielęgnacyjnej, upiększającej i leczniczej.

W dniu 25 kwietnia przedszkolaki wybrały się do Nadleśnictwa Turek na zajęcia edukacyjne przeprowadzone przez panią leśnik Annę Cichą. Przedszkolakom przybliżono środowisko przyrodnicze, jakim jest las, zapoznano dzieci ze zwierzyną i roślinnością tam występującą. Pani leśnik w ciekawy sposób opowiadała o swojej pracy, o lesie i żyjących tam zwierzętach. Wspomniała także o tym, że do lasu należy się odpowiednio ubrać i zachowywać się w taki sposób, aby nie płoszyć zwierząt. Dzieci chętne odpowiadały na zagadki dotyczące zwierząt leśnych, wykazując się znakomitą wiedzą przyrodniczą.

15 maja z okazji „Dnia Bibliotekarza i Biblioteki” przedszkolaki odwiedziły Centrum Kultury Biblioteki Publicznej w Przykonie. Spotkanie miało na celu poznanie zawodu bibliotekarza oraz zwrócenie uwagi na potrzebę czytania książek. Pani Joanna Kasprzak pokazała dzieciom pomieszczenie, w którym zgromadzone są książki, w jaki sposób się je oznacza na półkach, jaki księgozbiór jest na wyposażeniu biblioteki oraz czemu służy karta biblioteczna. Ponadto przedszkolaki miały możliwość poczuć się jak bibliotekarz – skanując książki i przybijając pieczątki na kartkach bibliotecznych. Przedszkolaki zapoznały się z zasadami właściwego zachowania się w tym szczególnym miejscu, jakim jest biblioteka oraz dowiedziały, w jaki sposób szanować książki, aby długo służyły wszystkim czytelnikom. W czasie spotkania Pani Joanna opowiedziała dzieciom o swojej pracy i przeczytała wiersze wzbogacone pięknymi ilustracjami. Dzieci rozwiązywały zagadki, oglądały obszerną serię nowości książkowych oraz układały puzzle i wznosiły konstrukcje z klocków. Dzieci obiecały, że niebawem wrócą do biblioteki z rodzicami i wypożyczą książki, które wzbudziły w nich największe zainteresowanie.

We wtorek 28 maja dzieci zostały zaproszone do Urzędu Gminy Przykona, aby zobaczyć i poznać pracę urzędnika. Rolę przewodnika małych gości po urzędzie pełnił Pan Łukasz Sadłowski - Wójt Gminy Przykona. Przedszkolaki odwiedziły kolejne referaty, gdzie mogły zobaczyć, w jaki sposób pracują i czym zajmują się poszczególni pracownicy urzędu. Dzieci miały możliwość zobaczenia m.in. Urząd Stanu Cywilnego, salę sesyjną, w której odbywają się posiedzenia Rady Gminy oraz gabinet Wójta Gminy.

Różne formy pracy w zakresie preorientacji zawodowej dostarczają dzieciom ogólnych wiadomości, rozbudzają różnokierunkowe zainteresowania, zachęcają do naśladowania, wzmacniają pozytywne uczucia oraz inspirują do podejmowania różnych form działalności.