Rok szkolny 2023/2024 to kolejny rok z projektem „Laboratoria przyszłości”, w którym mieliśmy możliwość korzystania z zakupionych pomocy edukacyjnych, materiałów i narzędzi.

Zdjęcia z "Laboratoriów przyszłości"

Na zajęciach robotyki w klasach I - III uczniowie mieli możliwość korzystania z zakupionych robotów Photon, co stanowiło doskonałe wprowadzenie do nauki kodowania i programowania. Dzieci mogły eksperymentować, tworzyć własne programy i zadania dla ulubionego robota. Było to doskonałe przygotowanie do dalszej edukacji w dziedzinach związanych z technologią i inżynierią.

W klasie IIc roboty edukacyjne Photon były również wykorzystywane wielokrotnie podczas lekcji z zakresu edukacji polonistycznej i matematycznej, a także na zajęciach dydaktyczno-wyrównawczych. Z pomocą Photona uczniowie wybierali poprawne wyniki do wylosowanych wcześniej działań z zakresu mnożenia i dzielenia liczb. Zadaniem dzieci było także kodowanie drogi robotów do poszczególnych liter w celu uzupełnienia wyrazu w taki sposób, by jego zapis był zgodny z poznanymi zasadami ortograficznymi.

Klocki Skrikit używaliśmy głównie do konstruowania modeli przestrzennych, a złożone z nich roboty Skriboty pozwalały  uczyć się projektowania i budowania. Dzięki różnorodnym czujnikom, Skribot  wykonywał złożone zadania, reagował na otoczenie, co jeszcze bardziej angażowało dzieci do nauki i zabawy.

Na lekcjach techniki w klasach IV – VI wprowadzenie zakupionych narzędzi do obróbki drewna, metali i tworzyw sztucznych pomogło uczniom rozwijać szeroki zakres umiejętności praktycznych, które będą przydatne zarówno w dalszej edukacji, jak i w codziennym życiu. Uczniowie uczyli się bezpiecznego korzystania z tych narzędzi zgodnie z zasadami BHP, co jest niezbędne dla przyszłej samodzielności.

Efekty naszych wspólnych działań można obejrzeć na fotorelacji, która dokładnie dokumentuje praktyczne zastosowanie zdobytych umiejętności, zaangażowanie uczniów w proces twórczy oraz końcowe rezultaty ich pracy.