Życie ludzkie jest bezcenne, dlatego przygotowanie uczniów do podejmowania właściwych decyzji w sytuacji zagrożenia zdrowia, a jednocześnie rozwijanie wrażliwości na drugiego człowieka jest niezwykle ważne.

Zdjęcia z realizacji projektu edukacyjnego

Europejski Dzień Numeru Alarmowego, obchodzony 11 lutego, był okazją, by przypomnieć zasady korzystania z numeru 112 oraz innych numerów służb ratowniczych, utrwalić instrukcję wzywania pierwszej pomocy, a także uświadomić dzieciom, że ich działania mogą mieć ogromny wpływ na życie i bezpieczeństwo innych. 

Uczniowie wykonali „Apteczki małego ratownika”, w których znalazły się: bandaże zwykłe i elastyczne, plastry, opatrunki jałowe, jednorazowe rękawiczki, koce termiczne, maseczki do sztucznego oddychania oraz chusty trójkątne.

18 lutego, natomiast odbyło się spotkanie z Weroniką – druhną OSP w Turku, która jako jedna z pierwszych w Wielkopolsce została „Pierwszym Ratownikiem”. Podczas zajęć uczniowie poznali etapy udzielania pomocy przedmedycznej. Drugoklasiści uczyli się, jak reagować w przypadku krwotoków, zadławień czy urazów kończyn. Przećwiczyli układanie osoby nieprzytomnej, oddychającej w pozycji bocznej bezpiecznej, a następnie pod okiem specjalisty ćwiczyli wykonywanie Resuscytacji krążeniowo – oddechowej (RKO).

Dzieci z zapałem i zaangażowaniem uczestniczyły w zajęciach. Doskonalenie tych umiejętności będziemy kontynuować, gdyż w sytuacji zagrożenia życia najważniejsza jest gotowość niesienia pomocy oraz szybka i prawidłowa reakcja.