Od 23 do 25 października uczniowie klas V i VI pod opieką nauczycieli – p. A. Waszkiewicz, p. M. Ilkowskiej-Nowak, p. A. Majtki oraz p. T. Sobczaka uczestniczyli w trzydniowej wycieczce do Krakowa, Zakopanego i Wieliczki. Wyjazd został dofinansowany z budżetu państwa w kwocie 30 000 zł w ramach Przedsięwzięcia ME pn. „Podróże z klasą”.

Zdjęcia z wycieczki do Krakowa, Zakopanego i Wieliczki

#podrozezklasa

Pierwszego dnia uczniowie odwiedzili stolicę Małopolski. Najpierw zwiedzili Wzgórze Wawelskie (Zamek Wawelski, Skarbiec Koronny, Katedrę z kryptami oraz Królewski Dzwon Zygmunta), a następnie jedną z najstarszych ulic w mieście, czyli ulicą Grodzką, udali się na Stare Miasto. Tam przewodnik oprowadził ich po kościele Mariackim, w którym mogli podziwiać wspaniale odnowiony ołtarz Wita Stwosza. Ostatnim punktem programu było zwiedzanie Podziemi Rynku Głównego w Krakowie, czyli nowoczesnego, multimedialnego muzeum, w którym odtworzono średniowieczny krakowski rynek.

Drugi dzień wycieczki upłynął pod znakiem górskich wędrówek. Po śniadaniu uczniowie wyruszyli Doliną Strążyską do wodospadu Siklawica, skąd udali się na Sarnią Skałę – szczyt w pasie reglowym Tatr Zachodnich wznoszący się na wysokości 1378 m. Ponieważ dzień był naprawdę słoneczny, z Sarniej Skały wszyscy podziwiali przepiękną panoramę Tatr i Zakopanego, szybko zapominając o trudach wspinaczki. Droga z Sarniej do Zakopanego, tym razem „z górki”, minęła bardzo szybko. Uczestnicy wycieczki cieszyli się ciepłą pogodą, pięknymi widokami i satysfakcją ze zdobycia tatrzańskiego szczytu. Po południu odwiedzili jeszcze Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem, a wieczorem wybrali się na krótki spacer po Krupówkach, czyli  najsłynniejszej ulicy miasta.

Trzeciego dnia piąto- i szóstoklasiści zwiedzili Kopalnię Soli „Wieliczka”. Podziwiali niespotykane na powierzchni krajobrazy – solankowe jeziora i przepiękne podziemne komory, w tym niepowtarzalną Kaplicę św. Kingi. Mieli też możliwość poznania narzędzi i maszyn górniczych oraz stosowanych w przeszłości metod wydobycia i transportu soli. 

Intensywny program wycieczki pozwolił naszym uczniom poznać kilka atrakcji turystycznych Małopolski i Podhala. Piękna pogoda, interesujący przewodnicy i różnorodne aktywności sprawiły, że wyjazd na długo pozostanie w pamięci młodzieży.