Pozytywna dyscyplina to podejście wychowawcze oparte na szacunku, empatii i zrozumieniu dla dzieci. Nie polega ono na stosowaniu kar i surowych zakazów i nakazów, lecz na budowaniu zdrowych relacji, wspieraniu rozwoju dziecka i uczeniu go odpowiedzialności.

Ważne zasady w stosowaniu pozytywnej dyscypliny:
Kieszonkowe
Kieszonkowe to świetny sposób na nauczenie dzieci, jak obchodzić się z pieniędzmi.
1. Unikaj łączenia kieszonkowego z pracami domowymi (ale dzieci mogą zadecydować, że chciałyby zarabiać pieniądze za pewne prace, które wykonują w domu).
2. Wartość kieszonkowego zależy od Twojego domowego budżetu oraz Twoich oczekiwań co do tego, jak dziecko ma je wydawać.
3. Pozwól dziecku uczyć się na swoich błędach w wydawaniu pieniędzy. Okazuj empatię, ale nie ratuj.

Proś o pomoc
Mówienie dziecku o tym, że jest zdolne i zapewnianie go o jego umiejętnościach nie jest nawet w połowie tak skuteczne jak stwarzanie mu sytuacji, w których może tego doświadczyć.
1. Dzieci czują, że są zdolne, ważne i przynależą, kiedy mają wkład i robią coś pożytecznego.
2. Wykorzystuj każdą okazję, by mówić dziecku: „Potrzebuję Twojej pomocy”.
3. Pamiętaj, by zawsze uświadamiać mu, jak bardzo doceniasz jego pomoc.

Koło złości
1. Ucz dzieci, że to, co czują, jest w porządku. Nie zawsze w porządku są jednak ich zachowania podyktowane uczuciami.
2. W momencie, kiedy Twoje dziecko jest spokojne, zapoznaj je z pełnymi szacunku alternatywnymi sposobami wyrażania złości (narysuj swoje uczucia, podziel się uczuciami, ugniataj glinę, użyj pacynki do wyrażenia złości).
3. Kiedy Twoje dziecko się złości, zaakceptuj jego uczucia i daj mu wybór: ”Co mogłoby Ci pomóc: pozytywna przerwa czy skorzystanie z innych sposobów?”