W dniu 19 kwietnia br. uczniowie klas siódmych odbyli, w ramach obchodów 81 rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim, wycieczkę do Muzeum byłego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem.

Zdjęcia z Lekcji historii

Wycieczka stała się okazją do pogłębienia wiedzy na temat Holokaustu i problematyki II wojny światowej. Uczniowie poznali historię pierwszego niemieckiego obozu śmierci Kulmhof, a także politykę eksterminacyjną wobec ludności żydowskiej prowadzoną przez III Rzeszę na terenie Kraju Warty. Już na miejscu uczniowie mieli szansę cofnąć się w przeszłość, żeby dokładnie poznać trudną historię XX wieku. Pani przewodnik ciekawie opowiadała o założycielach obozu, sposobach eksterminacji żydowskich więźniów, odważnych uciekinierach, tuszowaniu swoich zbrodni przez Niemców, zakończeniu wojny i późniejszych śledztwach. Ważnym punktem wycieczki było zwiedzanie budynków obozu – spichlerza i cmentarza ukrytego w Lesie Rzuchowskim. Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w warsztatach, które zostały opracowane na podstawie bogatego materiału źródłowego, relacji ofiar obozu i świadków zbrodni, fotografii i filmów dokumentujących poszczególne etapy prześladowań Żydów. Wycieczkę można uznać za zdecydowanie udaną.