Pasowanie Uczniów Klas Pierwszych na Czytelnika to ceremonia, która już na stałe zapisała się w kalendarzu imprez szkolnych. Ma ona na celu zachęcenie uczniów do czytania książek oraz promowanie czytelnictwa. Podczas tego wydarzenia uczniowie klas pierwszych zostają symbolicznie „pasowani” na czytelników, co oznacza przyjęcie ich do grona osób, które cenią i praktykują czytanie.

Zdjęcia z pasowania na czytelnika

Tegoroczna ceremonia odbyła się w bibliotece szkolnej, gdzie spotkali się uczniowie pierwszych klas pod opieką swoich wychowawców: pani Aliny Polasik i pani Sylwii Wysockiej-Rykały. Dodatkowo uroczystość swoją obecnością uświetniła pani dyrektor Joanna Woźniak – Skopińska.

Pasowanie zostało poprzedzone przedstawieniem zatytułowanym „Sięgnij po książkę”, przygotowanym przez uczniów klasy 2 c pod kierunkiem  nauczyciela – bibliotekarza pani Magdaleny Pietruszki. Przedstawienie opowiadało o królewnie, która się ciągle nudziła, aż zjawił się żak, który nauczył ją sztuki czytania. Opowieść o królewnie,  odkrywającej magię czytania pod opieką żaka, to okazja do przekazania przesłania o wartości czytania i poznawania nowych światów poprzez książki. Dodatkowo, taka fabuła może być inspirującą zachętą dla uczniów, by samodzielnie sięgać po literaturę i czerpać z niej wiedzę i radość.

Po części artystycznej nadszedł najważniejszy moment uroczystości – wprowadzenie pierwszoklasistów do grona czytelników biblioteki szkolnej. Uczniowie klas pierwszych złożyli uroczyste ślubowanie, obiecując szanować książki i korzystać z ich rad i mądrości. Po czym nastąpiło symboliczne pasowanie. Aktu pasowania dokonała pani dyrektor, ogromną zakładką dotykając lewego ramienia uczniów i wypowiadając słowo "mianuję". Jednocześnie wychowawcy klas wręczyli swoim uczniom wyprawki czytelnicze, ufundowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W skład każdej wyprawki wchodziła książka znanej i cenionej pisarki Justyny Bednarek pt.: „Wnuczka antykwariusza” oraz poradnik dla rodziców zatytułowany „Kochasz? Czytaj razem z dzieckiem”.

Na zakończenie uroczystości głos zabrała pani dyrektor, która wyraziła swoją nadzieję, że te książkowe prezenty, które tak bardzo spodobały się dzieciom sprawią, że będą teraz one częściej odwiedzać bibliotekę, a miłość do książek będzie towarzyszyć uczniom na co dzień.

Również biblioteka, organizując tego rodzaju wydarzenie ma nadzieję, że może ono być dla dzieci ważnym punktem zwrotnym w ich relacji z książkami i czytaniem, pobudzając ich zainteresowanie literaturą oraz skłaniając do dalszego eksplorowania świata książek.