Dla pierwszoklasistów wizyta w Państwowej Straży Pożarnej i Komendzie Policji to nie tylko wyjątkowe przeżycie, ale także edukacyjna przygoda, która na długo pozostanie w ich pamięci. Podczas wycieczki dzieci miały okazję zgłębić tajniki pracy strażaków i policjantów, a także zdobyć wiedzę na temat bezpieczeństwa.

Pierwszoklasiści z wizytą w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej i Komendzie Powiatowej Policji w Turku - zdjęcia

Po budynku Komendy Powiatowej Policji oprowadziła uczniów podkom. Marzena Kwaśna, policjantka Zespołu ds. Nieletnich i Patologii, która opowiadała o codziennej pracy funkcjonariuszy. Była to okazja, by dowiedzieć się, na czym polega praca dyżurnego policji, a także przyjrzeć się sprzętowi wykorzystywanemu przez policjantów drogówki.
Następnie dzieci przeszły na plac, gdzie mogły obejrzeć policyjne pojazdy, a nawet wsiąść i poczuć się jak prawdziwy policjant na patrolu. Zaprezentowane zostały również sygnały świetlne i dźwiękowe.

W Komendzie Powiatowej Straży Pożarnej natomiast nasz przewodnik – strażak zaprezentował interaktywną salę edukacyjną „Ognik”, gdzie dzieci mogły przebrać się w stroje strażaków i wcielić się w ich role, co sprawiło im wiele radości. Podczas projekcji filmów dotyczących postępowania w przypadku pożaru w szkole lub domu, młodzi uczestnicy dowiedzieli się, jak zachować się w sytuacji zagrożenia oraz jakie kroki należy podjąć, aby zapewnić własne bezpieczeństwo i bezpieczeństwo innych. Ponadto uczyli się prawidłowego zgłaszania zdarzenia i podstaw pierwszej pomocy.

Strażacy zapoznali uczniów ze swoją niebezpieczną i odpowiedzialną pracą. Następnie pierwszaki miały okazję zobaczyć wozy strażackie wraz z całym wyposażeniem, sprzęt gaśniczy oraz prawdziwy strój.
Strażacy zaprezentowali również swoje umiejętności w praktyce, demonstrując zjeżdżanie po rurze w sytuacji alarmu.
Z ogromnym entuzjazmem dzieci obserwowały także wóz ze specjalnym podnośnikiem, przeznaczonym do akcji na dużych wysokościach. Strażacy przypomnieli w jakich okolicznościach można wezwać straż pożarną , a dzieci utrwaliły numery alarmowe. Na zakończenie uczniowie złożyli życzenia z okazji zbliżającego się święta strażaków i wręczyli przygotowany album.

Po tak ciekawej wycieczce, dzieci zgodnie przyznały, że praca strażaka i policjanta bardzo im się podoba, a niejedno z nich w przyszłości chciałoby wykonywać ten zawód.
Składamy serdeczne podziękowania Pracownikom Straży Pożarnej i Policji za umożliwienie uczniom poznania zawodów z bliska. Tak zdobyta wiedza pozostanie na długo w ich pamięci.